Tapu Çevirisi Hizmeti

Şirketimizin çeviri uzmanı ekibi kaliteli, hızlı ve güvenilir tapu çevirisi hizmetleri sunmaktadır. Sözleşmeli çeviri, genellikle çeviri büroları gerektiren bir hizmettir. Şirketimiz, çalışma hayatı boyunca kendisine birçok çeviri hizmeti vermiştir. Bu durumda sektörün ilk firmalarından biri olup, tapu belgelerinin tercümesinde geniş deneyime sahibiz.

Bizimle sözleşme imzalayan noter sayesinde yeminli tercümanlık sürecini hızlı bir şekilde işleyebilmekteyiz ve yeminli tercümanlarımız ihtiyacınız olan hizmetlerin tamamlanmasını güvenilir bir şekilde sağlayabilmektedir.

Tapu Çevirisi Nedir?

Satış günü satıcı, alıcı ve çevirmen, tapu dairesinde bir araya gelirler. Tapu sicil memuru tarafından anlatılan tüm her tercüme edilir. Satılacak gayrimenkul genellikle yüksek değerli olduğundan çevirmen çeviride ekstra dikkatli olmalı ve tapu devri sırasında hiçbir içerik atlanmamalıdır. Örneğin çevirmen, satış bedelinin alıcı tarafından ödendiğini ve alıcının gayrimenkulü tapudaki değerden elde ettiğini açıkça belirtmelidir. Tapu dairesinde çalışan tercümanlar kesinlikle tarafsız olmalı ve görevlerini vicdanlı bir şekilde yerine getirmelidir. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan durumlara yol açabilir.

Tapu Çevirisi Fiyatları

Tapu Dairesinde tercümeyi yapacak tercümanın ücreti, tercümanı sağlayan tercüme bürosu tarafından belirlenir. Federasyon bünyesindeki tercüme bürosu, tapu dairesinin uzaklığını dikkate alarak federasyonun belirlediği fiyata göre tercüme hizmetlerinin fiyatını belirler.

Tapu Çevirisi Nasıl Yapılır?

Sözleşme işlemi sırasında, yeminli tapu sözleşmesi tercümanı kararlaştırılan saatte tapu dairesinde bulunmak zorundadır. İki taraf ve tapu sicil memuru arasındaki tüm konuşmalar adil bir şekilde tercüme edilmelidir. Tercüme sürecinde Adalet Bakanlığı’na bağlı mahkemelerce tercüme yapmaya yeminli adli tıp niteliğine sahip tercümanlar bu işlemlere katılabilir.

Tapu Çevirisi Önemi

Tapu dairesinde yapılan işlemler son derece önemlidir. Tapu Dairesi tarafından yapılacak işlemlerde mutlaka uzman yardımı aranmalıdır ve buna devam edilmelidir. Ülkemizde gayrimenkul satın alırken yabancılar adına bazı sorunlara dikkat etmelidir. Tapu sicilinden gayrimenkullerini satarken veya kiralarken, 2 tanık tutanağı olan yeminli tercüman ve bir adli bilirkişi getirmeleri gerekir.

Tapu Çevirisi

Tapu Çevirisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hukuki metinlerin tercümesinde dikkat edilmesi gereken önemli kriterler:

  • Gizlilik ilkesi dışına çıkmamak ve saygılı olmak
  • Yasal metin, kurumlar ve kişiler hakkında gizli ve önemli bilgiler içerir. Bu bilgiler üçüncü şahıslarla paylaşılmamalıdır.
  • Önemli olan hukuki çeviri için güvenilir bir kişi ve kuruluş seçmenin en iyisi olmasıdır.
  • Şirket hizmeti veren kurum ve kişilerle iş birliği, üçüncü şahısların bu alandaki projeleri kullanmasını engelleyecektir. Tapu çevirisinde bilgiler değerlidir ve gizlilik ilkesi ihlal edilmemelidir.