Pasaport Tercümesi

Günümüzde ülkeler arası gidiş gelişler artmış ve ülkeler arası yolculuklar da oldukça kolay hale gelmiştir. Başka ülkelerden ülkemize gelen veya başka ülkeleri ziyaret eden insanların kendilerini resmi makamlara tanıtmalarını sağlayan bir kimlik belgesine ihtiyaç duyarlar. Pasaport, yabancı bir ülkeye iş, eğitim ve turistik amaçlarla giden kişilerin kimliklerini belirtebilmeleri için hazırlanmış, kimlik bilgilerini ve gerekli bazı gerekli bilgileri barındıran uluslararası kimlik belgesidir.

Pasaport, farklı bir ülkeye seyahat edilmesi halinde bir giriş bileti olarak kullanılır. Resmi makamlardan alınmış pasaportlarla sorunsuz bir seyahat yapılabilir. Her ülkenin kendi içinde kuralları ve yaptırımları vardır. Bu kurallara uygun seyahat edildiği taktirde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Pasaport Çevirisi

Pasaport Tercümesi Neden Gereklidir?

Yurt dışında bazı durumlarda pasaport tercümesi resmi makamlarca istenebilir. Yabancılara yapılacak gayrimenkul satışları, yabancı vatandaşlık, vekalet, nikah ve bazı resmi işlemlerde pasaport tercümesi yabancı devlet tarafından istenebilir. Bu tarz işlemlere başvuran kişilerin amacına ve başvuruda bulunulan kuruma göre farklı kurumlardan noter onaylı veya apostil onaylı pasaport tercümesi talep edilebilir.

Pasaport çevirisi, resmi bir belgedir ve resmiyetinin devam etmesi için noter onaylı tercümanlarca çevirisi işlemi yapılmalıdır. Pasaport çevirisi; noter yeminli tercümanca yapılır, tercüme bürosu tarafından kaşelenip noter tarafından da onaylanır. Tüm bu işlemler sonucunda resmi belge niteliğindeki pasaport çevirisi hazır hale gelmiştir.

Pasaport çevirisinin istendiği bazı durumlar:

 • Yurt dışına giriş çıkışlarda
 • Eğitim amaçlı çıkışlar
 • Ticari ve çalışma amaçlı çıkışlarda
 • Turistik seyahatlerde
 • Ülkemizde yabancıların vekalet verme durumları
 • Yabancılara mülk gayrimenkul satışlarında
 • Yabancıların hastanede tedavilerinde
 • Yurt dışı kurumlarına yapılacak resmi başvurularda

Yurt dışına çıkış için ve ülkelere giriş için kullanılan pasaport, hem ülke vatandaşları hem de turistler için vazgeçilmez bir unsurdur. Pasaport bu kadar öneli iken ve dış hatlar uçuşlarında da gerekli belge olduğundan pasaport çevirisi birçok kurum tarafından istenmektedir.

Pasaport Çevirisi Nedir?

Pasaport Çevirisi, yurt dışı çıkışlarında ve yabancı ülkelere girişler için izin verilen uluslararası kimlik belgesinin veya bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat edilirken kişinin kendisini tanıtmak için kullandığı ve resmi kurumlar tarafından verilen uluslararası kimlik olan pasaportun çevrilmesine denir.

Pasaport çevirisinde dikkatli ve titiz olunmalıdır. Ayrıca Pasaport yurt dışında yaşayan yabancı ülke vatandaşları içinde yabancı ülke vatandaşı ile yapılan evliliklerde evlilik işlemleri için de pasaportların çevirisinin yapılması gerekir.

Pasaport Çevirileri Nasıl İstenir?

Pasaport çevirileri, genel olarak şu şekillerde istenir.

 • Yeminli tercüman imzalı pasaport tercüme olarak istenir.
 • Noter onaylı pasaport çeviri olarak istenir.
 • Apostil onaylı pasaport tercümesi olarak istenir.
 • Genel olarak şu şekillerde pasaport çevirileri istenir.

Pasaport Çevirilerinde En Fazla Çeviri Yapılan Diller Hangileridir?

Pasaport çevirilerinde en fazla çeviri yapılan diller, İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca, Azerice, Türkmence, Portekizce, İspanyolca gibi diller pasaport çevirilerinde en fazla çeviri yapılan dillerdir.

Pasaport Çevirisi Ne Kadar Sürer?

Pasaport çevirisi, çeviriyi yapacak olan kuruluşa ulaştıktan sonra 30 dakika içerisinde tercümanlar ve editörlerin kontrolü sonrasında hazır duruma gelir. Yapılan çevirinin ardından onay işlemi evraka uygulanarak pasaport kişiye teslim edilir.

Pasaport Tercüme Ve Noter Ücretleri Ne Kadardır?

Pasaport çevirisi ve noter onayı fiyatları farklıdır. Çeviri yapılmak istenen pasaport çeviri yapılacak olan kuruluşa varmasının ardından çeviri fiyat teklifi kuruluş tarafından gönderilir. Kabul edilmesinin ardından çeviri yapılır. Noter onayında ise noter tarafından belirlenen fiyatlar geçerlidir.

Pasaport Tercümesi Sonrasında Ödeme Nasıl Yapılır?

Pasaport tercümesi ve noter onayının ardından, ödeme işlemi EFT, havale, PTT hesabı, kredi kartı gibi yöntemlerden birisi seçilerek ödeme işlemi gerçekleştirilir.

Pasaport çeviri hizmetlere ihtiyacınız varsa, Transcom tercüme hizmetleri, patent çevirisi, medikal çeviri, akademik çeviri, hukuk çevirisi, yeminli çeviri, noter onaylı çeviri alanlarındaki hizmetlerini bir tık ile ayağınıza getiriyor.

Pasaport Tercümesi Fiyatları

Pasaport tercümesinde de diğer tüm çeviriler gibi dil çiftine, çevirinin yapılacağı süreye ve tercüme bürosunun kalitesine göre fiyatlandırılır. Bununla beraber, pasaport çevirilerinde noter onaylı tercüman ve notere verilen ücretlerden ötürü fiyat artabilmektedir.

Pasaport tercümesi hizmeti almak için tercüme ofisimizden hizmet alabilirsiniz. Pasaport tercümesi, yeminli tercüme, noter onaylı tercüme ve apostil onayı ihtiyaçlarınız için bize 0312 425 64 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.