Şirket Ana Sözleşmesi Çevirisi

Şirketlerin ortakları arasında imzalanan diplomatik belgeye ana sözleşme denir. Ortaklar arasında ki ilişkileri, yetki ve hakları belirlemekte büyük rol oynar. Herkesin uyması gereken kuralları içerir. Bu belge, şirketin ortaklarını, ele aldıkları işleri belirtir. Şirketlerin olmazsa olmaz öğesidir.

Şirket Ana Sözleşmesi Çevirisinin yazılı ve noter onaylı olması zorunludur. Sözleşme çevirisinde ortaklar, ele aldıkları işler, hakları, amaçları, müdürleri ve diğer bilgiler doğru tercüme edilmelidir. Belgenin dayanak noktası olarak kullanılması belgenin önemini arttırır.

Ana Sözleşmenin Çevirisi

Tercüme edilirken oldukça dikkatli olmak, hatalardan kaçınmak gerekir. Aksi halde küçük görülen bir hata bile birçok soruna sebep olabilir. Bu da Şirket Ana Sözleşme Tercümesini diğer belgelerden önemli tutar. Önemli olduğu için tercüme bittikten sonra kontrol edilmeli, kusursuz bir hâle getirilmelidir.

Şirket Ana Sözleşme Çevirisi

Sözleşme Ne Anlama Gelir?

İki ya da daha fazla kişinin karşılıklı istekleri doğrultusunda hazırlanan belgeye sözleşme denir. Hukuki bir sürece dayanan anlaşmadır. Sözleşme yazılı olduğu gibi sözlü de olabilir. Tek kişi tarafından oluşturulan yazılı veya sözlü belge sözleşme niteliği taşımaz.

Sözleşme Nasıl Hazırlanır?

Sözleşme sözlü ya da yazılı olabilir. Sözleşmenin yazılı olması daha faydalıdır. Böylelikle hukuki bir sorun çıktığında ispatlanması kolaydır. Ayrıyeten bazı sözleşmelerin yazılı olması dışında noter onaylı olması da zorunludur.

Sözleşme Neden Çevrilir?

Sözleşme sadece aynı dili konuşan veya aynı uyruktan olan taraflarla yapılmaz. Sözleşme yapılan taraf farklı ülkenin vatandaşı ya da farklı dili konuşuyor olabilir. Bu yüzden sözleşme her iki tarafın konuştuğu dil de düzenlenir.

Şirket Ana Sözleşmesinin Özellikleri Nelerdir?

 • Sözleşmelerin belirli kuralları vardır. Ortaklar yasa tarafından belirlenen kurallara uymalıdır.
 • Şirket Ana Sözleşmesi Çevirisinin yazılı olması zorunludur.
 • Şirket Ana Sözleşmesinde ki imzalar Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından onaylanmalı, onaylanmayan sözleşmeler geçersiz kılınır.

Şirket Ana Sözleşmesinde Bulunması Zorunlu Olan Kayıtlar Nelerdir?

 • Şirketin unvanı
 • Şirketin adresi
 • Şirketin amacı
 • Ortakların isim, Soyisim, adres ve uyrukları
 • Temsil hakkı
 • Komandite ve komanditer olan ortaklar
 • Varsa imtiyazlar
 • İtibari değerler

Yazılı Sözleşmeler de Nelere Dikkat Edilir?

Sözleşmenin yalın ve anlaşılır olması önemlidir. Ayrıyeten “yasaya uygun olması, yazım kurallarının olması, tarafların bilgilerinin doğruluğu, tarafların haklarının doğruluğu ” gibi kavramlara itimat edilmeli ve hatadan kaçınılmalıdır.

Sözleşme Neden Hazırlanır?

Bir konu hakkında anlaşmak isteyen taraflar sözleşmeye müracaat ederler. Taraflar, aralarında ki anlaşmayı hukuki bir diplomaya dayandırmak isterlerse sözleşme hazırlanır.

Özbekçe Tercüme sayfamızı da incelemek ister misiniz?